Dell ogłosił że zarobił 6,5 mln $ dzięki twitterowi

Sezon wyników za IV kwartał i jednocześnie za cały rok 2009 to okres dużej zmienności na giełdzie. Spółki ogłaszają wyniki rynek spada albo rośnie i potem masa analityków szuka przyczyny takiego zachowania. Jest to standardowe okresowe poruszenie na giełdach i nie o tym chciałem wspomnieć.

Tydzień temu Dell podał bardzo ciekawą rzecz, że w 2009 roku osiągnął duży zysk ze sprzedaży poprzez Twittera. W 2009 roku było to 6,5 mln, a w 2008 3,5 mln. Dell poprzez twittera szuka klientów na produkty odnawiane.  Obecnie konto Della na twitterze śledzi ponad 1,5 mln osób (rok temu było to 600 tysięcy).  Ogłoszono święto, że social marketing działa  :) . Szkoda że Twitter jeszcze nic nie zarobił, bo cały czas nie ma pomysłu jak zarabiać nie poprzez wyświetlanie reklam.

Na uwagę zasługuje jeden fakt. Dell nie jest jedyną firmą, która tworzy działy zajmujące się budowaniem wizerunku w internecie.

Z dziesięciu najbardziej rozpoznawanych marek w USA:

1. Starbucks
2. Dell
3. eBay
4. Google
5. Microsoft
6. Thomson Reuters
7. Nike
8. Amazon
9. SAP
10. Yahoo

niemal wszystkie firmy mają zespoły ludzi zajmujące się pozycjonowanie w internecie poprzez blogowanie, twittowanie, poprzez prowadzenie profili na facebooku, myspace a także poprzez dyskusje na forach.  Firmy mimo kryzysu coraz więcej inwestują w marketing, zwłaszcza internetowy.