Czy Facebook stanie się także wyszukiwarką?

Facebook zaczyna uporządkowywać wyniki wyszukiwań we własnej wyszukiwarce.  Facebook głównie kojarzony jest jako serwis społecznościowy zawierający pojedyncze strony użytkowników, którzy za pomocą wewnętrznych komunikatorów mogą  stale śledzić swoich profile swoich znajomych, a także kojarzony jest jako miejsce do gry online. Takie były początkowe założenia Facebooka.

Praca nad wewnętrzną wyszukiwarką

Konkurencja ze strony Twittera i Google wymusiła na Facebooku rozszerzanie na inne segmenty rynku internetowego. Ostatnim wydarzeniem jest rozwój i poprawa wewnętrznej wyszukiwarki.

Duża ilość treści wymaga dobrego uporządkowania. Jeżeli wyniki będą użyteczne dla użytkownika poziom wykorzystywania wyszukiwarki znacznie wzrośnie.  Pod koniec lat 90-tych interesujące były wyniki testów przeprowadzonych w Usa gdzie ponad 50% użytkowników na polecenie otwarcia internetu wchodziło na stronę Yahoo.  Od początku 2000 roku większość ludzi wejście do internetu zaczyna od strony Google. Podobny efekt chce teraz osiągnąć Facebook.

Kiedy Facebook pójdzie w ślady Yahoo?

Budowa dobrej wyszukiwarki to jednak jest wielki problem. Zrozumiało to Yahoo, które po ponad 7 latach pracy nad własną wyszukiwarką poddało się. Zbyt duże koszty serwerów, konieczność ciągłej pracy nad rozwojem i poprawą algorytmów spowodowała, że na początku kryzysu Yahoo zrezygnowało z własnej przeglądarki i obecnie wykorzystuje Bing.com Microsoftu.

Prawdopodobnie to samo będzie z Facebookiem. Po kilku latach pracy nad wyszukiwarką Facebook zrozumie, że wejście na rynek zdominowany przez większych graczy nie ma sensu. Pozostaje pytanie, która wyszukiwarka będzie przedstawiała wyniki na ich stronach Google czy Bing,